Kinizsi Pál Malomkő, Malomkő Panzió | Likebalaton

Kinizsi Pál tumbájának makettje. A Kinizsit ábrázoló faragott szarkofág a nagyvázsonyi Kinizsi vár kápolnájában található, holttestét eredetileg ebbe helyezték az általa alapított pálos kolostor kápolnájában. Forrás: Nem sokkal később szélütést kapott, de ez sem tudta megakadályozni abban, hogy hordágyról vezetett serege betörjön Szerbiába. Ostrom alá vette a török kézen lévő Szendrő várát, de nem tudta bevenni, itt halt meg 1494. november 24-én. Kinizsi kiváló, csatát sosem vesztő hadvezér, de ritka kegyetlen ember volt, aki az elfogott törököket válogatott kínzásokkal végeztette ki. Kinizsi Pál sírköve. A sírkő nagyvázsonyi Kinizsi-vár kápolnájában található. Forrás: Holttestét a nagyvázsonyi Kinizsi-vár kápolnájában található szarkofágban helyezték el, amelyet 1708-ban sírrablók feldúltak. Tatay Sándor nagy sikerű ifjúsági regényt írt róla, emlékét őrzi számos utca és köztér, teljesítménytúra és a somlói Kinizsi-szikla, valamint egy róla elnevezett, de ma már nem gyártott sörféle. (Forrás: MTVA Sajtóadatbank)

  1. Benkő László: Kinizsi - Mátyás király hadvezére | bookline
  2. Szállás Nagyvázsony településen - Hovamenjek.hu
  3. Kinizsi „tálcája” - Országalbum

Benkő László: Kinizsi - Mátyás király hadvezére | bookline

Ötszázhuszonöt éve, 1494. november 24-én hunyt el Kinizsi Pál, Mátyás király leghíresebb hadvezére. Félelmetes testi erejéről, vakmerőségéről már életében legendák egész sora született. Hunyadi Mátyás egyik legkiválóbb hadfijától betegesen rettegtek a törökök, akik ellen számos fényes győzelemmel végződő délvidéki hadjáratot vezetett. Ura halála után Mátyás végakaratával szembeszállva azonban nem Corvin János, hanem II. Ulászló megkoronázása mellett állt ki. A középkori magyar történelem egyik leghíresebb hadvezérének emlékét az egykorú forrásokon kívül számos monda és népmese is megőrizte. Ő volt a középkor egyik leghíresebb magyar hadvezére A vakmerőségéről és testi erejéről híres Kinizsi Pál életének első feléről kevés hiteles értesülés maradt fenn. A személye köré szövődött mondakört Mátyás király olasz történetírója, Antonio Bonfini alapozta meg, akinek leírásából egy szegény paraszti sorból felemelkedő hős példája bontakozik ki: "Kinizsi Pál alacsony sorból származott, gabonaőrlő szárazmalomból került a katonasághoz, s először Magyar Balázs alatt szolgált.

Szállás Nagyvázsony településen - Hovamenjek.hu

Pusztításairól is híres volt. Hírhedten kegyetlen kínzásokkal vallatta, majd végezte ki az elfogott törököket – no, ez a magatartásforma ma nem éppen trendi… (Micsoda ostobaság…! ) 1494 elején országbíróvá nevezték ki. Élete végén ismét a török ellen harcolt: megmentette Nándorfehérvárt az árulástól. Az áruló katonákat, akik pénzért akarták az erősséget átadni, iszonyú kínzások közepette végeztette ki. Még ebben az évben szélütés érte, de ennek ellenére hordszéken is tovább folytatta hadműveleteit. Éppen Szendrő ostromához készült, amikor utolérte a halál. Emlékezzünk jó szívvel dicső hősünkre! Mészáros Sunyó Sándor – Hunhí Forrás: Tovább a cikkre »

Kinizsi „tálcája” - Országalbum

  1. Power Fighter Feeder horgász zsinór - Megapeca Webshop
  2. Fekete Laci: Kinizsi örült volna nekem a harcban! | 24.hu
  3. Kinizsi Pál – Wikipédia
  4. Hazugok és tolvajok előzetes
  5. Férfi pilóta napszemüveg budapest
  6. PDF LETÖLTÉS Konyv: Kinizsi - Matyas kiraly hadvezere

[3] Temesi ispánként megszervezte a déli védelmi rendszert. Felügyelete alá tartozott a horvát–szlavón báni terület és Erdély közötti végvidék. [4] 1478 -ban, pálosokat telepített a mezővárossá kinevezett Vázsonyba, kolostort és templomot építtetett számukra. 1480 -ban Somló várát is megkapta az uralkodótól, majd szintén 1480 körül feleségül vette Magyar Balázs lányát, Benignát. Temesi ispán volt 1479 -ben, amikor egy török sereg Haszán-oglu Isza bég vezetésével betört Magyarországra és feldúlta Szászföldet (a korabeli források 80, vagy 35-40 ezer fős hadról beszélnek, de a tényleges szám ennél kisebb, 6 vagy 12-15 ezer fő lehetett). Kinizsi Báthory István erdélyi vajdával együtt 1479. október 13 -án Kenyérmezőnél hatalmas győzelmet aratott a török sereg felett. [5] Erről a haditettről Antonio Bonfini érzékletes korabeli híradása is beszámolt: " Kinizsi Pál két kardot vesz kezébe s üvöltő oroszlánként mindenütt vérben gázol. Amerre ront, feltarthatatlanul mindent, amit talál, letipor, széles sorban hatalmas öldöklést és mészárlást visz végbe. "

• Vajon mindannyian tudjuk, hogy a "nagy király" testőrségének kiemelt és megbecsült kapitánya volt? • És milyen szerepet játszott Mátyás halála után a szélnek eresztett, és az országban garázdálkodó Fekete Sereg megfékezésében, amelyet hajdanán maga is vezetett? Kinizsi Pál élete igazi vérbő kalandregény, élete folytonos harcból állt, miközben állhatatosan szolgálta az uralkodót, és esküjét csak egyszer szegte meg... • Hogy mikor és milyen esemény során? * Megtudhatjuk ebből a "Kinizsi - Mátyás Király Hadvezére" című fordulatos és lebilincselő történelmi-kalandregényből! A weboldalon található termékleírások - a hivatalos kiadói ajánlások kivételével - a Magyar Menedék Könyvesház kizárólagos szellemi tulajdonát képezik (1999. évi LXXVI. törvény), így ezeknek a részleges vagy teljes utánközlése bármely más digitális vagy nyomtatott formában a Magyar Menedék MMK Kft. előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül tilos. Szállítási és fizetési módok