Búza Vetési Ideje, Falado - Őszi Búza | Syngenta

A jó indulás és harmonikus fejlődés érdekében javasoljuk, hogy a PK teljes mennyisége, továbbá a számított N hatóanyag mennyiségéből 40-50 kg kerüljön bedolgozásra ősszel. Vetés, vetésidő tolerancia, vetési norma A hibridbúzák termesztésével kapcsolatos hazai tapasztalatok szerint az optimális vetésidő szeptember 20-a és október 15-e közzé tehető. A szeptember 20-25-e közötti vetések jók, de valójában koraiaknak minősülnek és az idei évjáratban csak kevés helyen megvalósíthatók. Felhívjuk a figyelmet, hogy a hibridbúzák normál vetésideje vagy fő szezonja ezt követően, a szeptember 25-e és október 15-e közötti időszakra tehető. Az ebben az időszakban vetett hibridek kimagasló termésszintet képesek elérni, mivel a vetőmag ekkor egyértelműen a megfelelő időben kerül a talajba. Az október 15-ét követő időszak már kései a hibridbúza vetése szempontjából. Követendő szabály, hogy az üzemi búzatáblák vetését mindig a hibridekkel kezdjük. Ebben a megszokottnál korábbinak nevezhető, mégis kellően széles vetésidőszakban javasoljuk, hogy a gazdaságok a mindenkori körülményekhez igazodva kezdjék meg a vetéseket.

  1. Falado - Őszi búza | Syngenta
  2. Az őszi búza termesztése (3.) | Kárpátinfo.net
  3. Ideális körülmények búza mag vetésre

Falado - Őszi búza | Syngenta

Az őszi búza termesztésével foglalkozó cikkünk eme részében a talajelőkészítés és a vetés témáját fogjuk tüzetesebben "kivesézni". A talaj megmunkálása és a vetés is fontos sarkalati pontok a sikeres termesztés szempontjából. Az, hogy hogyan végezzük el a növény számára megfelelő talaj-előkészítést, nagyban befolyásolja, hogy milyen előveteményünk volt az adott területen. Talajelőkészítés Az őszi vetésű növények talajelőkészítése mindig nehezebb feladat, mint a tavaszi vetésű növényeké. Az őszi búza nem a talaj mélyművelését, hanem a jó minőségű, ülepedett magágyat igényli. A talajművelés milyenségét a talaj típusa, kötöttsége, nedvességi állapota, az időjárás, az elővetemény lekerülési ideje, a visszahagyott szár- és tarlómaradványok mennyisége határozza meg. A talajművelés célja a víz befogadásához, raktározásához, a tápanyagok feltáródásához kedvező talajállapot létrehozása és a gyors csírázás-kelés, valamint az optimális növényszám megteremtése érdekében a jó minőségű magágy elkészítése.

Volt szerencsém részt venni az őszi gabonák vetésében. Ez inkább véletlen esemény volt, mintsem tervezett program, de végülis az ökör elválaszthatatlan a kertészeti munkáktól is. A tönköly búza vetés csak kézzel történhetett, mert a mi régi típusú vetőgépeink nem tudják elvetni, az egyenetlen felülete miatt. A kézzel szórás igazán látványos, bár kissé monoton is… A terület, amit bevetettek kb három hektár volt. Ezt kézzel és ökrökkel másfél nap alatt meg lehet oldani. A föld előkészítése után csak el kellett szórni a tönkölyt, majd következezett a boronálás. Ez a borona úgy takarja el a magokat, hogy belefésüli őket a földbe. Kis területen nagyon izgalmas a dolog, de akárcsak a vetés, kicsit fárasztó tud lenni ilyen nagy léptékben. De hát mi gond van az ilyen egyszerű technikával? Remek alkalmat nyújt elmerülni a lelki témákról szóló gondolatokban, és meglehet tapasztalni a földdel való kapcsolatot.

Varga Gábor termékfejlesztési vezető SAATEN-UNION Hungária Kft

Az őszi búza termesztése (3.) | Kárpátinfo.net

A sortávolság általánosan 12 vagy 15, 4 cm, a vetőgép típusától függően. A növények 1, 1-1, 9 cm-es tőtávolság esetén megfelelő tenyészterülethez jutnak. Az egy hektárra kivetendő átlagos csíraszám 5, 2-6, 0 millió db. csíra/ha. A vetőmagmennyiséget az ezerszemtömegen és a csíraszámon kívül befolyásolja a fajta bokrosodási képessége is. Az intenzív típusú, kevésbé bokrosodó fajtákból több, míg a jobban bokrosodó fajtákból kevesebb vetőmaggal kell számolnunk. A fajták ezerszemtömegétől függően az 1 hektárra szükséges vetőmagmennyiség 180-260 kg/ha. Az őszi búza vetésénél még azt is fontos megjegyeznünk, hogy amennyiben kicsúszunk az optimális vetési időből és már novemberben vagyunk kénytelenek vetni, abban az esetben heti 10 kg-mal növekszik a szükséges vetőmag mennyiségünk hektáronként. A kellő vetésmélység mellett lesz egyenletes és gyors a búza kelése. Az átlagos vetésmélység 4-6 cm. Meleg, száraz őszi időjárásban mélyebben, nedves, hűvös ősszel pedig sekélyebben kell vetni. Az őszi búza vetési útmutatója Amennyiben saját vetőmagot szeretnénk előállítani és azt vetni, abban az esetben nagyon fontos, hogy néhány szabályt betartsunk a vetőmag előállítása során.

A közép-mély szántás mélységét a talaj nedvességi állapota, és a növénymaradványok mennyisége határozza meg. Olyan mélységben kell szántani, hogy rögöket ne szaggasson fel az eke, de a szármaradványokat bekeverjük, eltakarjuk. Szántás után munkáljuk el a talajt, a magágyat kombinátorral lehet elkészíteni. Talajművelés sok gyökérmaradványt visszahagyó évelő pillangós elővetemény (pl. lucerna) után Az évelő pillangós növények után a talajművelést szántással (előhántóval felszerelt ekével) kell kezdeni. A szántás után a talajt zárni, tömöríteni kell a vízveszteség csökkentése érdekében. Az évelő pillangósok feltörése után szükség szerint két-három alkalommal kell a tarlót ápolni (a felső talajréteget zárni, tömöríteni). A magágyat vetés előtt kombinátorral lehet elkészíteni. Vetés Vidékünkön a búza optimális vetési ideje október 5–25. közé tehető. Régen a gazdák a búzát Gál napja (október 16. ) utáni héten vetették. A búza vetésidejét mindenkor úgy kell megválasztani, hogy a búza a téli fagyok beálltáig kellőképpen megerősödjön, jól teleljen, és tavasszal gyorsan fejlődjön.

  1. Tönkölybúza vetése -ahogy régen is volt – Krisna kertje
  2. Komádi eladó haz clic
  3. Szezonalis Kedvenceink Paprikas Krumpli Mindmegette Hu – Dubai Burj Khalifas
  4. Nyers pacal tisztítása házilag md
  5. Ferenc Pápa Budapesten
  6. Sárgaborsó főzelék ch
  7. A kis herceg értelmezése 1
  8. Dr. Kelemen Csaba Endokrinológus, Nőgyógyász, Szülésznő rendelés és magánrendelés Budapest, XII. kerület - Doklist.com
  9. Honnen számoljuk a terhességet son

Ideális körülmények búza mag vetésre

A kelés az aprómorzsás, ülepedett, kellő nedvességet tartalmazó talajban lesz kellőképpen gyors, egyöntetű. A nyári-őszi időszakban a kiszáradt talajok az eke nélküli, energiatakarékosabb, sekélyebb talajművelést teszik csak lehetővé. Talajművelés korán lekerülő, kevés szármaradványt visszahagyó elővetemény (pl. borsó, repce) után Az elővetemény betakarítása után a talajnedvesség megőrzése érdekében a tarlóhántást arra alkalmas eszközzel (tárcsa, kultivátor) azonnal el kell végezni. (A növénytakaróval nem fedett talajfelszínen megnő a párolgás. ) A sekély, 6-10 cm mély tarlóhántást azonnal le kell zárni hengerrel. A hengerrel tömörített felső szigetelőréteg megakadályozza, hogy a fellazított talajból a nedvesség elpárologjon. A talajból felfelé áramló nedvesség kicsapódik a tömör szigetelőrétegen (talajharmat-képződés), és átnedvesíti a felső talajréteget. A gyomosodás mértékétől függően a tarlót két-háromszor ápolni szükséges. A tarlóápolások idejével nem szabad megvárni, a gyomnövények virágzását.

Alapvető cél az olyan művelési eljárás megválasztása, amely mindenkor alkalmazkodik a talaj általános állapotához, továbbá a növényfaj technológiai igényeihez. A búza hibridek számára ezért talprétegektől mentes, kellően lazult, a vetés idejéig megfelelően ülepedett magágy előkészítése a feladat. A művelést úgy időzítsük, hogy a talaj természetes ülepedettsége kialakulhasson! Az ülepedettség mellett fontos az aprómorzsás magágy kialakítása a vetés mélységében. Tápanyag-gazdálkodás Az alkalmazott trágyaféleségek tekintetében nincs különbség a hagyományos fajtáknál megszokotthoz képest. Az ősszel alaptrágyaként kiadott, komplex hatóanyagú NPK trágyák fedezik a hibridbúzák őszi tápanyag-igényeit. A hatóanyagok mennyiségének tervezésénél javasolt figyelembe venni a meglévő talajerőt, a természetes feltáródás évjáratfüggő mértékét és ütemét, továbbá a magas hozamelvárásokat is. Az őszi búza és így a hibridbúza fajlagos tápanyagigénye 1 tonna szemtermésre, valamint a hozzá tartozó szár- és gyökértömegre vetítve 25-30 kg N, 12-14 kg P2O5 és 18-23 kg K2O.

A Syngenta legújabb nemesítésű malmi minőségű fajtája. Nagyon tetszetős kalászokat nevel, a jelenlegi fajtaszortiment közül a legnagyobb terméspotenciállal és rendkívüli stabilitással rendelkezik. Kísérleti eredmények alapján minden évjáratban a legnagyobb termést adó fajták közé tartozott, ami többek között koraiságának és a betegségekkel, megdőléssel szembeni ellenállásának is köszönhető. Mindemellett megbízható, jó kenyérminőségű termésre lehet számítani évről évre. Jellemzői: Korai fajta, kevésbé kitett a koranyári forróság negatív hatásainak. Szálkás kalászú, viaszos levélzetű. Erős bokrosodásra képes, megbízható a télállósága. Közép magasságú, dőlésre nem hajlamos. Levél és kalászbetegségekre nem érzékeny, csapadékos években a szeptóriás pelyvabarnulás megjelenhet rajta. Rendkívűl magas terméspotenciállal bír, eltérő évjáratok és körülmények között. B1-A2 kenyérminőséget ad. Átlagos fehérje tartalma 12-13, 5%, kiváló a fehérje minősége, magas a farinográf értéke. Ajánlott vetőmag norma: 400-500 csíra/m2.

Leginkább ott, ahol a talaj kultúrállapota és a tápanyag feltáródó képessége legjobban meghálálja a gazda egész éves gondosságát. Helyesen jár el a szakember a hibridbúza számára megfelelő termőhely kiválasztásakor, ha helyi tapasztalataira alapozva jelöli ki a jó vagy az átlagosnál jobb tábláit. Elővetemény igény A hibridbúzák elővetemény igénye alapvetően nem különbözik a hagyományos búzafajtáknál megszokottól, azonban az elővetemény lekerülésének ideje jelentős hatással van a vetésforgó kialakítására. Kiváló előveteménynek számítanak a korán lekerülő növények, így az őszi káposztarepce és a nagy magvú pillangósok. Jó elővetemények az őszi és tavaszi árpa, továbbá az időben – legkésőbb szeptember végéig – lekerülő kapások is. Hibridbúza termesztésére alkalmatlan az a terület, amelyen későn, csak októberben lekerülő elővetemények vannak, hiszen az alacsony csíraszám és a hagyományos búzafajtáknál korábbi vetésidő kizárja a kései kukorica és kései napraforgó előveteményeket. Talajművelés A talajféleséggel és az alkalmazott talajművelési eljárással szemben nem, míg a magággyal szemben igényesek a hibridbúzák.

  1. Szirén teljes film magyarul videa
  2. Segway vagy hoverboard 3
  3. Creaton hódfarkú cserép
  4. Augusztus 20 munkanapok 1
  5. Szalai vivien hamis gyönyör pdf document
  6. San marino térkép
  7. Benzin ár összetétele
  8. Szines fuga tisztítása
  9. Mit szedjek hogy hízzak